Basın Köşesi / Başarı Hikayeleri


TARİŞ KOOP.

TARİŞ, kökleri 1910'lu yıllara dek uzanan, başlangıçta incir ve üzüm daha sonra pamuk ve zeytinyağı ürünleri temelinde örgütlenen dört kooperatif Birliğinin ortak adıdır. Bu dört Birliğin her biri ayrı tüzel kişiliğe sahiptir.

"TARİŞ" sözcüğü, kuruluş yıllarında Birliğe destek olan bankalardan Tarım Bankası (Ziraat Bankası) ile İş Bankası'nın ilk hecelerinden oluşmaktadır.

TARİŞ; bugün, Ege Bölgesi'nde 7 ilde, yaklaşık 100.000 üretici ortağın örgütlendiği, 106 kooperatifin bağlı olduğu dört ayrı üretici örgütünün ortak markası olmaya devam etmektedir.Tariş Üzüm Birliği'nin temeli, Dünya Ekonomik Bunalımının etkisi ile meydana gelen üzüm fiyatlarındaki düşüşü durdurmak üzere, 1931 yılında Alaşehir'de ve daha sonra Manisa, Turgutlu ve Salihli'de kurulan Bağcılar Kooperatifi ile atılmıştır.

Bir üretici kooperatifi olarak faaliyetine başlayan Bağcılar Kooperatifi, üzüm piyasasını düzenlemek amacıyla Türkiye İş ve Ziraat Bankası'nın ortaklaşa kurduğu Üzüm Kurumu (Tariş Ltd.Şti) ile 1938 yılında birleşerek faaliyetini Tariş Üzüm Birliği olarak sürdürmeye devam etmiştir.

Ülkemizin en köklü tarımsal kooperatiflerinden biri olan Tariş Üzüm Birliği, günümüzde ürettiği ve ihraç ettiği kuru üzüm ile Türkiye'nin en büyük çekirdeksiz kuru üzüm alıcısı ve ihracatçısı kuruluşlarından biridir.

Birliğimize bağlı olarak 13 Üzüm Tarım Satış Kooperatifi faaliyet göstermektedir. Bunlar Alaşehir, Salihli, Sarıgöl, Kavaklıdere, Ahmetli, Yeşilyurt, Saruhanlı, Manisa, Turgutlu, Akhisar, Çobanisa, Buldan ve Menemen Kooperatifleridir. Birliğimize bağlı bu kooperatiflerin toplam 15.000 üretici ortağı bulunmaktadır.

Tariş Üzüm Birliği, AR-GE Müdürlüğü'nün onayından geçmiş kimyevi gübre ve zirai ilaçlar kullanılarak üretici ortakları tarafından üretilmiş sultaniye üzümleri, yüksek teknolojik donanıma sahip Entegre Üzüm İşletmesinde müşteri taleplerine göre işleyerek Tariş markası ve güvencesi ile tüketicinin beğenisine sunmaktadır.

Tariş üzüm markası, çoğunluğu Avrupa Birliği ülkeleri İngiltere, İtalya, Hollanda, Fransa, İrlanda, Almanya olmak üzere, Avustralya, Tayvan, Kanada, Romanya ve Cezayir'e kadar ulaşmaktadır.Diğer Duyurular
TARİŞ KOOP.
UZUNOĞLU TARIM ÜRÜNLERİ LTD.ŞTİ.
UFUK ŞENGÜN TARIM ÜRÜNLERİ A.Ş.
ÖZGÜR TARIM A.Ş.
DÜNDEN BUGÜNE OSMAN AKÇA A.Ş.

Sayfa Başı